jak to jest z tymi parametrami urządzeń parowych ? komu wierzyć i czym się kierować

Szanowni Państwo,

Na pewno zastanawiacie się nad najlepszym wyborem myjni parowej do Waszej firmy. Nowe produkty pojawiają się co 5 minut a ich sprzedawcy, zapewniają o fantastycznych rezultatach wydajności ich maszyn. Jest nam niezmiernie miło, że temat wydajności maszyn, zapoczątkowany przez nas jakiś czas temu wyrażany w wydatku pary nasyconej i nienasyconej znalazł już naśladowców  na stronach prawie wszystkich firm oferujących myjnie parowe. Niestety czasem zapewnienia sprzedawców są naprawde fantastyczne, ale napewno umiecie odróżnić marketing od FAKTÓW.

JAK NAJPROŚCIEJ OSZACOWAĆ PRAWDZIWY WYDATEK PARY NIENASYCONEJ (SUCHEJ) LUB NASYCONEJ (MOKREJ)?

Oczywiście dokładne wyliczenia są dość skomplikowane, i wymagają znajomości wielu danych fizycznych i elektromechanicznych urządzenia, ale najłatwiej jest zapytać sprzedawcę o zużycie wody…… (lub samemu zajrzeć na stronę producenta). Dla celów myjni samochodowych możemy śmiało założyć, iż dolna granica zużycia wody np. 36l/h odzwierciedla minimalny wydatek produkcji pary a górna maksymalny. A więc jeżeli minimalnie maszyna zużywa wody 36l/h, to jest jest zdolna minimalnie wytworzyć 36kg/h pary nienasyconej (suchej), ponieważ przy produkcji pary suchej woda jest przegrzewana i robi się wszystko, aby uzyskać maksymalnie dużą energię, przy minimalnym zużyciu materiału (w tym przypadku wody). Jeśli zmieniamy stopień nasycenia pary, urządzenie zaczyna przypominać w działaniu myjkę wysokociśnieniową gorącowodną, a ogólnie wiadomo, jest iż takie myjki, zużywają nawet do 30l/minutę wody!! Zmieniając stopień nasycenia parą, zwiększamy jednocześnie jej ciężar! i dlatego mówimy, że wartość maksymalna produkcji pary wodnej (ale już nasyconej) w przypadku np Optimy steamer  wynosi blisko  150kg/h , seven car wash cl 1700 120kg/h

To oczywiście okupimy większym zużyciem wody ale i uzyskamy lepszy efekt mycia danej powierzchni.

W SKRÓCIE:
  • min. zużycie wody w lt/h = produkcja pary suchej w kg/h
  • max. zużycie wody w lt/h = max. produkcja pary mokrej w kg/h

JAK WYBRAĆ MYJNIĘ PAROWĘ I NA CO UWAŻAĆ?

Niekiedy sprzedawcy dla osiągnięcia swoich celów  używają różnych zapisów parametrów swoich maszyn aby trudniej było porównywać . I tak niekiedy możemy doczytać się, że niektóre maszyny uzyskują X kg pary suchej, co jest równoznaczne z X kgf/cm2 ( czyli ang. kilogram force/square centimeter; pol. kilogram na centymetr kwadratowy). Otóż kilogram na centymetr kwadrtatowy (kg/cm2) jest jednostką ciśnienienia!!! i mówi nam jakie ciśnienie uzykuje maszyna. Używanie tego wskaźnika jako miernika ilości wytworzonej pary jest wprowadzaniem klienta w błąd.

DLA WYJAŚNIENIA:
  • 1kg/cm2 = 0,980665 bar’a
  • 8kg/cm2 = 7,845320 bar’a

Więc maszyna która uzykuje według zapwnień producenta 8kg/cm2 nie uzyskuje nawet max. ciśnieniania maszyn parowych na które pozwala ustawodastwo Unijne, czyli 10 bar.

Generalnie warto odwiedzać strony producentów, bowiem niktórzy polscy dystrybutorzy przeinaczają fakty.

Czas nagrzewania się bojlera urządzeń spalinowych  – podchwytliwy temat 🙂

Przy wyborze parownicy nie kierujmy się czasem nagrzewania bojlera , gdyż ten jest różny tylko podczas pierwszego załączenia maszyny po dłuższej przerwie ( około 1.5 godziny od zakończenia pracy parownicy ) i  na dodatek jest bardzo zbliżony do siebie niezależnie od marki maszyny ,  gdyż mają praktycznie takie same kotły .

Reasumując czas nagrzewania jest prawie taki sam w każdej maszynie pracującej w zakresie roboczym 6-8 bar .

Niestety nieuczciwi dystrybutorzy starają się wprowadzić w błąd klienta .

Jednym z najlepszych  przykładów  jest kłótnia na forum pomiędzy dwoma sprzedawcami myjni parowych

Pierwszy z nich  „Multimatic „ jest sprzedawcą parownic Astra Steamer , oraz drugi 7 car sprzedawca maszyn seven car wash . Przedstawiciele chwycili się za rogi w sporze  na temat parametrów  urządzeń które reprezentują .

Proponuję zapoznać się z ciekawym materiałem i wyciągnąć wnioski  🙂1

23

4

Oczywiście to nie jedyne przypadki wprowadzania klientów w błąd , lecz tylko przykłady .

Niebawem również na naszym blogu poruszymy kwestię forów internetowych 🙂

-Kto się na nich udziela ?

-Czy naprawdę osoby zainteresowane , czy może dystrybutory reklamujący sprzęt podający się za przypadkowych forumowiczów  ?

Zapraszamy

Dodaj komentarz